3M P50-026S-RR1-EA
P50-026S-RR1-EA picture photo
Mfg. Part Number
P50-026S-RR1-EA
Brief Description
CONN SOCKET 26POS R/A .050" GOLD
Datasheet Download
P50-026S-RR1-EA.pdf
Availability of P50-026S-RR1-EA
QUANTITY
P50-026S-RR1-EA Order Process
Ship out your order
Specifications of P50-026S-RR1-EA
Internal Part NumberEIS-P50-026S-RR1-EA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsInterconnect Mating Guide
Standard Package204
PackagingBulk
Connector TypeSocket, Outer Shroud Contacts
Number of Positions26
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
FeaturesBoard Lock, Flange
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.275" (6.99mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P50-026S-RR1-EA
Related LinksP50-026, P50-026S-RR1-EA Datasheet, 3M Distributor
P50-026S-RR1-EA Details Description
Related parts for P50-026S-RR1-EA
TERM BLOCK HDR 6POS 110DEG 3.5MM datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 5V ESD 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC GATE DRIVER HALF BRIDGE 10LLP datasheet.pdf
RES SMD 41.2K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
INSERT FMALE 24POS TENSION CLAMP datasheet.pdf
IC FPGA 44 I/O 44PLCC datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .051M 5POS datasheet.pdf