3M P50-060S-RR1-EA
P50-060S-RR1-EA picture photo
Mfg. Part Number
P50-060S-RR1-EA
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN SOCKET 60POS R/A .050" GOLD
Datasheet Download
P50-060S-RR1-EA.pdf
Availability of P50-060S-RR1-EA
QUANTITY
P50-060S-RR1-EA Order Process
Ship out your order
Specifications of P50-060S-RR1-EA
Internal Part NumberEIS-P50-060S-RR1-EA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsInterconnect Mating Guide
3D ModelP50-060S-RR1-xx.igsP50-060S-RR1-xx.stpP50-060S-RR1-xx.x_t
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesPak 50, P50
PackagingBulk
Connector TypeSocket, Outer Shroud Contacts
Number of Positions60
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
FeaturesBoard Lock, Flange
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.275" (6.99mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P50-060S-RR1-EA
Related LinksP50-060, P50-060S-RR1-EA Datasheet, 3M Distributor
P50-060S-RR1-EA Details Description
Related parts for P50-060S-RR1-EA
SWITCH KEYLOCK 3POS ALT SPST-NC datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 51PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
ACCELEROMETER DGTL XY 50 20-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 18PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 619K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 8.2UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
26500 15C 15#20 S TH PLUG WC datasheet.pdf
CAP 680 UF 20% 16 V datasheet.pdf