3M P50-080PG-S1-EA
P50-080PG-S1-EA picture photo
Mfg. Part Number
P50-080PG-S1-EA
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN PLUG 80POS STR .050" GLD
Datasheet Download
P50-080PG-S1-EA.pdf
Availability of P50-080PG-S1-EA
QUANTITY
P50-080PG-S1-EA Order Process
Ship out your order
Specifications of P50-080PG-S1-EA
Internal Part NumberEIS-P50-080PG-S1-EA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsInterconnect Mating Guide
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesPak 50, P50
PackagingBulk
Connector TypePlug, Center Strip Contacts
Number of Positions80
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesGround Pin
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.461" (11.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P50-080PG-S1-EA
Related LinksP50-080, P50-080PG-S1-EA Datasheet, 3M Distributor
P50-080PG-S1-EA Details Description
Related parts for P50-080PG-S1-EA
IDC CABLE - CSR40S/AE40M/CCE40S datasheet.pdf
IC CTLR BATT FAST CHARGE 8-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 40000UF 40V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.65 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.27 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf