3M P50L-020P-RR1-DA
P50L-020P-RR1-DA picture photo
Mfg. Part Number
P50L-020P-RR1-DA
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN PLUG 20POS R/A .050" GOL
Datasheet Download
P50L-020P-RR1-DA.pdf
Availability of P50L-020P-RR1-DA
QUANTITY
P50L-020P-RR1-DA Order Process
Ship out your order
Specifications of P50L-020P-RR1-DA
Internal Part NumberEIS-P50L-020P-RR1-DA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsInterconnect Mating Guide
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesPak 50, P50L
PackagingBulk
Connector TypePlug, Center Strip Contacts
Number of Positions20
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
FeaturesBoard Lock, Flange
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.275" (6.99mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P50L-020P-RR1-DA
Related LinksP50L-020, P50L-020P-RR1-DA Datasheet, 3M Distributor
P50L-020P-RR1-DA Details Description
Related parts for P50L-020P-RR1-DA
RES SMD 887 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 800 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC VOLT DETECT N-CH 45V SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 54 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf