3M P50L-120S-A-TGF
P50L-120S-A-TGF picture photo
Mfg. Part Number
P50L-120S-A-TGF
Brief Description
CONN SOCKET 120POS TYPE A VERT
Datasheet Download
P50L-120S-A-TGF.pdf
Availability of P50L-120S-A-TGF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P50L-120S-A-TGF Order Process
Ship out your order
Specifications of P50L-120S-A-TGF
Internal Part NumberEIS-P50L-120S-A-TGF
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsInterconnect Mating Guide
Standard Package200
PackagingBulk
Connector TypeSocket, Outer Shroud Contacts
Number of Positions120
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesBoard Lock, Flange
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
Mated Stacking Heights7mm, 9mm
Height Above Board0.213" (5.40mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P50L-120S-A-TGF
Related LinksP50L-12, P50L-120S-A-TGF Datasheet, 3M Distributor
P50L-120S-A-TGF Details Description
Related parts for P50L-120S-A-TGF
CAP CER 1500PF 1KV Y5P RADIAL datasheet.pdf