SSI Technologies Inc P51-100-G-N-D-20MA
P51-100-G-N-D-20MA picture photo
Mfg. Part Number
P51-100-G-N-D-20MA
Brief Description
SENSOR 100PSI 1.2-20UNF-2A 20MA
Datasheet Download
P51-100-G-N-D-20MA.pdf
Availability of P51-100-G-N-D-20MA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-100-G-N-D-20MA Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-100-G-N-D-20MA
Internal Part NumberEIS-P51-100-G-N-D-20MA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-100-G-N-D-20MA
Related LinksP51-100-G, P51-100-G-N-D-20MA Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-100-G-N-D-20MA Details Description
Related parts for P51-100-G-N-D-20MA
SENSOR 200PSIS 7/16 UNF 4-20MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 5.36 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.67M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 229 TYPE D 7POS datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf