SSI Technologies Inc P51-100-G-N-M12-4.5OV
P51-100-G-N-M12-4.5OV picture photo
Mfg. Part Number
P51-100-G-N-M12-4.5OV
Brief Description
SENSOR 100PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-100-G-N-M12-4.5OV.pdf
Availability of P51-100-G-N-M12-4.5OV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-100-G-N-M12-4.5OV Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-100-G-N-M12-4.5OV
Internal Part NumberEIS-P51-100-G-N-M12-4.5OV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-100-G-N-M12-4.5OV
Related LinksP51-100-G-, P51-100-G-N-M12-4.5OV Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-100-G-N-M12-4.5OV Details Description
Related parts for P51-100-G-N-M12-4.5OV
IC CHRGR LI-ION 28V/7V 3X3 10DFN datasheet.pdf
CONN HOUSING 13PS .100 SGL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SELF ADHESIVE MARKER CARD 1-25 datasheet.pdf
IC INV HEX SCHMITT-TRIG 14TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONN IDC 7POS 2.54MM 26AWG TIN datasheet.pdf
FIXED IND 33MH 113MA 3.5 OHM TH datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 90D datasheet.pdf
CTV 99C MIXED(TWIN) PIN PLUG datasheet.pdf
330UF 450V 35X35MM 105C 2000H datasheet.pdf