SSI Technologies Inc P51-100-G-N-M12-5V
P51-100-G-N-M12-5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-100-G-N-M12-5V
Brief Description
SENSOR 100PSI 1.2-20UNF-2A 1-5V
Datasheet Download
P51-100-G-N-M12-5V.pdf
Availability of P51-100-G-N-M12-5V
QUANTITY
P51-100-G-N-M12-5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-100-G-N-M12-5V
Internal Part NumberEIS-P51-100-G-N-M12-5V
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-100-G-N-M12-5V
Related LinksP51-100-G, P51-100-G-N-M12-5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-100-G-N-M12-5V Details Description
Related parts for P51-100-G-N-M12-5V
MOSFET N-CH 55V 44A DPAK datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 28-SOIC datasheet.pdf
LEAD TEST XL-BANAPLG 36" BLK datasheet.pdf
DISPLAY 2DIGIT RED CA 0.28" datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 4.9A 7.5 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.91K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
IC REG BUCK 12V 0.5A 8-SOIC datasheet.pdf
KIT EVAL ARTIX-7 ES REV datasheet.pdf
RES 20K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
RES 4.3 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET QUAD SAB 1.60V EE 16SOIC datasheet.pdf