SSI Technologies Inc P51-100-S-H-P-4.5OVP-000-000
P51-100-S-H-P-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-100-S-H-P-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 100PSI M12-1.5 6G .5-4.5V
Datasheet Download
P51-100-S-H-P-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-100-S-H-P-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-100-S-H-P-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-100-S-H-P-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-100-S-H-P-4.5OVP-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - M12 x 1.5
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-100-S-H-P-4.5OVP-000-000
P51-100-S-H-P-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-100-S-H-P-4.5OVP-000-000
RELAY TIMER DGTL SPDT 12-24VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 7.62MM datasheet.pdf
6765 POWER ENTRY MODUL 10A 70C datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 16V 20% 1206 datasheet.pdf
RES 255K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf