SSI Technologies Inc P51-100-S-N-I36-4.5OV
P51-100-S-N-I36-4.5OV picture photo
Mfg. Part Number
P51-100-S-N-I36-4.5OV
Brief Description
SENSOR 100PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-100-S-N-I36-4.5OV.pdf
Availability of P51-100-S-N-I36-4.5OV
QUANTITY
P51-100-S-N-I36-4.5OV Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-100-S-N-I36-4.5OV
Internal Part NumberEIS-P51-100-S-N-I36-4.5OV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-100-S-N-I36-4.5OV
Related LinksP51-100-S-, P51-100-S-N-I36-4.5OV Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-100-S-N-I36-4.5OV Details Description
Related parts for P51-100-S-N-I36-4.5OV
IC DRIVER MOSF SGL N-CH HS 8MSOP datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 8POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY FLANGE 6AMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 27000UF 20% 10V SNAP datasheet.pdf
CHOKE COMPENSATED 10MH 2A HORZ datasheet.pdf
RES 10.0K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 481 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 6SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE SKT datasheet.pdf