SSI Technologies Inc P51-100-S-R-I12-4.5V-000-000
P51-100-S-R-I12-4.5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-100-S-R-I12-4.5V-000-000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 100PSI M12-1.0 6G .5-4.5V
Datasheet Download
P51-100-S-R-I12-4.5V-000-000.pdf
Availability of P51-100-S-R-I12-4.5V-000-000
QUANTITY
P51-100-S-R-I12-4.5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-100-S-R-I12-4.5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-100-S-R-I12-4.5V-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - M12 x 1.0
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-100-S-R-I12-4.5V-000-000
P51-100-S-R-I12-4.5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-100-S-R-I12-4.5V-000-000
CAP TANT 47UF 16V 20% RADIAL datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 55NS 48VFBGA datasheet.pdf
SW MAG REED SPST 10-15AT 200V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 37K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.1V 0.25A 4DSBGA datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf