SSI Technologies Inc P51-1000-A-A-D-20MA-000-000
P51-1000-A-A-D-20MA-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-1000-A-A-D-20MA-000-000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
Datasheet Download
P51-1000-A-A-D-20MA-000-000.pdf
Availability of P51-1000-A-A-D-20MA-000-000
QUANTITY
P51-1000-A-A-D-20MA-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1000-A-A-D-20MA-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-1000-A-A-D-20MA-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure1000 PSI (6894.76 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1000-A-A-D-20MA-000-000
Related LinksP51-1000-A-A-, P51-1000-A-A-D-20MA-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-1000-A-A-D-20MA-000-000 Details Description
Related parts for P51-1000-A-A-D-20MA-000-000
LAMINATE MICA ESD BLUE 30X12' datasheet.pdf
IC DAC 16-BIT V-OUT 14-VQFN datasheet.pdf
PANEL INDIC INCAND 6.3V GREEN datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 77.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf