SSI Technologies Inc P51-1000-A-E-D-5V-000-000
P51-1000-A-E-D-5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-1000-A-E-D-5V-000-000
Brief Description
SENSOR 1000PSI 3/8-24 UNF 1-5V
Datasheet Download
P51-1000-A-E-D-5V-000-000.pdf
Availability of P51-1000-A-E-D-5V-000-000
QUANTITY
P51-1000-A-E-D-5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1000-A-E-D-5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-1000-A-E-D-5V-000-000
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure1000 PSI (6894.76 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 3/8" (9.52mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1000-A-E-D-5V-000-000
Related LinksP51-1000-A-E, P51-1000-A-E-D-5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-1000-A-E-D-5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-1000-A-E-D-5V-000-000
CONN HEADER 110POS TYPE B VERT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 14MHZ RRO 10DFN datasheet.pdf
RES SMD 2.4 OHM 5% 0.4W 0805 datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 12NS 256CABGA datasheet.pdf
TERM BLOCK 5.00MM 13POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RETRO NPN SD=100MM DON WREF 5M datasheet.pdf
OPTOISO 5KV PUSH PULL 6SO datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf