SSI Technologies Inc P51-1000-A-E-M12-4.5V-000-000
P51-1000-A-E-M12-4.5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-1000-A-E-M12-4.5V-000-000
Datasheet Download
P51-1000-A-E-M12-4.5V-000-000.pdf
Availability of P51-1000-A-E-M12-4.5V-000-000
QUANTITY
P51-1000-A-E-M12-4.5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1000-A-E-M12-4.5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-1000-A-E-M12-4.5V-000-000
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure1000 PSI (6894.76 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 3/8" (9.52mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1000-A-E-M12-4.5V-000-000
P51-1000-A-E-M12-4.5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-1000-A-E-M12-4.5V-000-000
RES 3.05K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC TXRX SONET/SDH 8BIT 64QFP datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 100V T2H 0805 datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC DUPLEX datasheet.pdf
RES 502K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 10.5MM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
PUNCH-RD 32.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 5NH 3A SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf