SSI Technologies Inc P51-1000-A-H-M12-5V-000-000
P51-1000-A-H-M12-5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-1000-A-H-M12-5V-000-000
Brief Description
SENS 1000PSI M12-1.5 6G 1-5V
Datasheet Download
P51-1000-A-H-M12-5V-000-000.pdf
Availability of P51-1000-A-H-M12-5V-000-000
QUANTITY
P51-1000-A-H-M12-5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1000-A-H-M12-5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-1000-A-H-M12-5V-000-000
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure1000 PSI (6894.76 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - M12 x 1.5
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1000-A-H-M12-5V-000-000
Related LinksP51-1000-A-H-, P51-1000-A-H-M12-5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-1000-A-H-M12-5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-1000-A-H-M12-5V-000-000
SENSOR TEMPERATURE SPI 8UMAX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC ADC 16-BIT I2C PROGBL SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 0.576 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 10V SOT23-3 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 24VOUT datasheet.pdf
RES 3.30K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 14V 10W DO213AA datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE GP 1.6KV 330A DO205AB datasheet.pdf