SSI Technologies Inc P51-1000-A-N-P-20MA
P51-1000-A-N-P-20MA picture photo
Mfg. Part Number
P51-1000-A-N-P-20MA
Brief Description
SENSOR 1000PSI 1.2-20UNF-2A 20MA
Datasheet Download
P51-1000-A-N-P-20MA.pdf
Availability of P51-1000-A-N-P-20MA
QUANTITY
P51-1000-A-N-P-20MA Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1000-A-N-P-20MA
Internal Part NumberEIS-P51-1000-A-N-P-20MA
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure1000 PSI (6894.76 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1000-A-N-P-20MA
Related LinksP51-1000-, P51-1000-A-N-P-20MA Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-1000-A-N-P-20MA Details Description
Related parts for P51-1000-A-N-P-20MA
SWITCH MINI SPDT HINGE LVR.187QC datasheet.pdf
RES 866 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC QUAD SPLY MONITOR POS SOT23-6 datasheet.pdf
WELDING HOSE REEL; 50' HOSE datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X32.3MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2.4VA THRU HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC MEMS 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf