SSI Technologies Inc P51-1000-A-R-I12-4.5OVP-000-000
P51-1000-A-R-I12-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-1000-A-R-I12-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 1000PSI M12-1.0 6G 4.5V
Datasheet Download
P51-1000-A-R-I12-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-1000-A-R-I12-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-1000-A-R-I12-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1000-A-R-I12-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-1000-A-R-I12-4.5OVP-000-000
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure1000 PSI (6894.76 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - M12 x 1.0
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1000-A-R-I12-4.5OVP-000-000
P51-1000-A-R-I12-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-1000-A-R-I12-4.5OVP-000-000
RES 1.07 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 16.5A 3 MOHM TH datasheet.pdf