SSI Technologies Inc P51-1000-S-I-I36-20MA-000-000
P51-1000-S-I-I36-20MA-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-1000-S-I-I36-20MA-000-000
Brief Description
SENSOR 1000PSIS 7/16 UNF 4-20 MA
Datasheet Download
P51-1000-S-I-I36-20MA-000-000.pdf
Availability of P51-1000-S-I-I36-20MA-000-000
QUANTITY
P51-1000-S-I-I36-20MA-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1000-S-I-I36-20MA-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-1000-S-I-I36-20MA-000-000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure1000 PSI (6894.76 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1000-S-I-I36-20MA-000-000
P51-1000-S-I-I36-20MA-000-000 Details Description
Related parts for P51-1000-S-I-I36-20MA-000-000
TVS DIODE 25.6VWM 41.4VC 1.5KE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 52.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
OPTOISO 1KV TRANS W/BASE TO78-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125" datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 15V 2214 datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 10ppm 9pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf