SSI Technologies Inc P51-15-A-N-I36-20MA
P51-15-A-N-I36-20MA picture photo
Mfg. Part Number
P51-15-A-N-I36-20MA
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 15PSI 1.2-20 UNF-2A 20MA
Datasheet Download
P51-15-A-N-I36-20MA.pdf
Availability of P51-15-A-N-I36-20MA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-15-A-N-I36-20MA Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-15-A-N-I36-20MA
Internal Part NumberEIS-P51-15-A-N-I36-20MA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±1%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-15-A-N-I36-20MA
Related LinksP51-15-A-, P51-15-A-N-I36-20MA Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-15-A-N-I36-20MA Details Description
Related parts for P51-15-A-N-I36-20MA
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 8SO datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 3W DO216AA datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 100POS 0.20MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
D-SUB FILTER 9POS IP67 datasheet.pdf