SSI Technologies Inc P51-15-G-T-D-4.5OVP-000-000
P51-15-G-T-D-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-15-G-T-D-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 15PSI 7/16-20-2B .5-4.5V
Datasheet Download
P51-15-G-T-D-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-15-G-T-D-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-15-G-T-D-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-15-G-T-D-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-15-G-T-D-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply5V
Port SizeFemale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-15-G-T-D-4.5OVP-000-000
Related LinksP51-15-G-T-D-, P51-15-G-T-D-4.5OVP-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-15-G-T-D-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-15-G-T-D-4.5OVP-000-000
IC ETHERNET SWITCH OCTAL 56TQFN datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 100MHZ 20SSOP datasheet.pdf
IC SW M0-5 SGL 10A DGTL 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CABLE 3COND 20AWG SHLD 100' datasheet.pdf
AA-200-48-44-LK-XX THERMO ASSY datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
TVS DIODE 25.6VWM 41.4VC DO13 datasheet.pdf
PLIER 51/2" CURV LG NOSE SMTH J datasheet.pdf
PRESSURE MODULE 0-5PSIA datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 9-36VIN 12VOUT datasheet.pdf