SSI Technologies Inc P51-15-G-W-D-4.5OVP-000-000
P51-15-G-W-D-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-15-G-W-D-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 15PSI 1/8-27NPT .5-4.5V
Datasheet Download
P51-15-G-W-D-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-15-G-W-D-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-15-G-W-D-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-15-G-W-D-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-15-G-W-D-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/8" (3.18mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-15-G-W-D-4.5OVP-000-000
Related LinksP51-15-G-W-D-, P51-15-G-W-D-4.5OVP-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-15-G-W-D-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-15-G-W-D-4.5OVP-000-000
IC OTP 512KBIT 70NS 40VSOP datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC CHARGER BATT CONST V/I 28SSOP datasheet.pdf
MAXI PV .006SPG 40AU 18-20 L datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 5.7A 11.7 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS PNL MNT SKT datasheet.pdf