SSI Technologies Inc P51-1500-A-F-I36-5V-000-000
P51-1500-A-F-I36-5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-1500-A-F-I36-5V-000-000
Datasheet Download
P51-1500-A-F-I36-5V-000-000.pdf
Availability of P51-1500-A-F-I36-5V-000-000
QUANTITY
P51-1500-A-F-I36-5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1500-A-F-I36-5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-1500-A-F-I36-5V-000-000
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure1500 PSI (10342.14 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1500-A-F-I36-5V-000-000
Related LinksP51-1500-A-F-, P51-1500-A-F-I36-5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-1500-A-F-I36-5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-1500-A-F-I36-5V-000-000
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 80.6KOHM 0.5% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CORD PATCH BANANA PLUG 8" GREEN datasheet.pdf
CBL RIBN 34COND 0.050 BLACK 300' datasheet.pdf
CABLE TIE MINI BLK 4.2" datasheet.pdf
RES SMD 2.4 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
IC DAC 10BIT QUAD 2.5V 16QFN datasheet.pdf
KIT DEV FOR CORE429 IP MODULE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT datasheet.pdf