SSI Technologies Inc P51-1500-S-N-I36-20MA
P51-1500-S-N-I36-20MA picture photo
Mfg. Part Number
P51-1500-S-N-I36-20MA
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 1500PSIS 1.2 UNF 4-20 MA
Datasheet Download
P51-1500-S-N-I36-20MA.pdf
Availability of P51-1500-S-N-I36-20MA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-1500-S-N-I36-20MA Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1500-S-N-I36-20MA
Internal Part NumberEIS-P51-1500-S-N-I36-20MA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure1500 PSI (10342.14 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1500-S-N-I36-20MA
Related LinksP51-1500-S, P51-1500-S-N-I36-20MA Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-1500-S-N-I36-20MA Details Description
Related parts for P51-1500-S-N-I36-20MA
DUCT SLOT PVC AD LGY 2X3"X 6' datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 2.4NH 700MA 80 MOHM datasheet.pdf
RES 768 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 5UH 10A 10 MOHM TH datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1KV RADIAL datasheet.pdf