SSI Technologies Inc P51-1500-S-R-I36-5V-000-000
P51-1500-S-R-I36-5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-1500-S-R-I36-5V-000-000
Brief Description
SENSOR 1500PSIS M12 5V 36"
Datasheet Download
P51-1500-S-R-I36-5V-000-000.pdf
Availability of P51-1500-S-R-I36-5V-000-000
QUANTITY
P51-1500-S-R-I36-5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1500-S-R-I36-5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-1500-S-R-I36-5V-000-000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure1500 PSI (10342.14 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - M12 x 1.0
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1500-S-R-I36-5V-000-000
Related LinksP51-1500-S-R-, P51-1500-S-R-I36-5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-1500-S-R-I36-5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-1500-S-R-I36-5V-000-000
IC OPAMP GP 25MHZ 14SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.2A 76 MOHM TH datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 3V 2.0KHZ PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 464 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf