SSI Technologies Inc P51-200-A-E-I12-4.5OVP-000-000
P51-200-A-E-I12-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-200-A-E-I12-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 200PSI 3/8-24UNF .5-4.5V
Datasheet Download
P51-200-A-E-I12-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-200-A-E-I12-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-200-A-E-I12-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-200-A-E-I12-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-200-A-E-I12-4.5OVP-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 3/8" (9.52mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-200-A-E-I12-4.5OVP-000-000
P51-200-A-E-I12-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-200-A-E-I12-4.5OVP-000-000
DUCT SLOT PVC WHT 72" NO COVER datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK ALUM ANOD datasheet.pdf
PLC DI W/DISC 1746-IV16 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf