SSI Technologies Inc P51-200-A-R-D-4.5OVP-000-000
P51-200-A-R-D-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-200-A-R-D-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 200PSI M12-1.0 6G .5-4.5V
Datasheet Download
P51-200-A-R-D-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-200-A-R-D-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-200-A-R-D-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-200-A-R-D-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-200-A-R-D-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - M12 x 1.0
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-200-A-R-D-4.5OVP-000-000
P51-200-A-R-D-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-200-A-R-D-4.5OVP-000-000
FUSE GLASS 500MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER BRD/BRD .5MM 80POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
100A CLASS T FUSE COVER datasheet.pdf
FIXED IND 3UH 28A 2.3 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HDR 24POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
Connector Receptacle 5 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V datasheet.pdf
CAP FILM 1.2UF 20% 480VAC E4 AXI datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 500MW DO35 datasheet.pdf
CAP 1500 UF 20% 6.3 V datasheet.pdf