SSI Technologies Inc P51-200-G-I-D-4.5OVP-000-000
P51-200-G-I-D-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-200-G-I-D-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 200PSI 7/16-20UNF .5-4.5V
Datasheet Download
P51-200-G-I-D-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-200-G-I-D-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-200-G-I-D-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-200-G-I-D-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-200-G-I-D-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-200-G-I-D-4.5OVP-000-000
P51-200-G-I-D-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-200-G-I-D-4.5OVP-000-000
BUZZ VDC 2.9KHZ SLOW PULSE datasheet.pdf
RES SMD 1.13K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 79POS SKT datasheet.pdf
RES 22.3K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 162K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf