SSI Technologies Inc P51-200-G-N-MD-20MA
P51-200-G-N-MD-20MA picture photo
Mfg. Part Number
P51-200-G-N-MD-20MA
Brief Description
SENSOR 200PSI 1.2-20UNF-2A 20MA
Datasheet Download
P51-200-G-N-MD-20MA.pdf
Availability of P51-200-G-N-MD-20MA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-200-G-N-MD-20MA Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-200-G-N-MD-20MA
Internal Part NumberEIS-P51-200-G-N-MD-20MA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-200-G-N-MD-20MA
Related LinksP51-200-G, P51-200-G-N-MD-20MA Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-200-G-N-MD-20MA Details Description
Related parts for P51-200-G-N-MD-20MA
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 18SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CARD EDGE 130PS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CABLE UMC PLUG-PLUG 1.13 50MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
FAN AXIAL 70X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.3V datasheet.pdf
HD 38999 151C 151#23 SKT RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN datasheet.pdf