SSI Technologies Inc P51-200-G-O-P-20MA-000-000
P51-200-G-O-P-20MA-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-200-G-O-P-20MA-000-000
Brief Description
SENSOR 200PSI 7/16-20UNF 2B 20MA
Datasheet Download
P51-200-G-O-P-20MA-000-000.pdf
Availability of P51-200-G-O-P-20MA-000-000
QUANTITY
P51-200-G-O-P-20MA-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-200-G-O-P-20MA-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-200-G-O-P-20MA-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeFemale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-200-G-O-P-20MA-000-000
Related LinksP51-200-G-O-P, P51-200-G-O-P-20MA-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-200-G-O-P-20MA-000-000 Details Description
Related parts for P51-200-G-O-P-20MA-000-000
TVS DIODE 5.8VWM 13.4VC DO201 datasheet.pdf
DISPLAY 5X7 8CHAR .27" YELLOW datasheet.pdf
IC CTRLR HOT SWAP 2A 16-DFN datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 315MA 800 MOHM TH datasheet.pdf
CABLE SGL END STR 3POS FEMALE 5M datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS DUAL .100" R/A datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 740MA 650 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
INDICATOR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf