SSI Technologies Inc P51-200-G-T-M12-4.5OVP-000-000
P51-200-G-T-M12-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-200-G-T-M12-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 200PSI 7/16-20-2B .5-4.5V
Datasheet Download
P51-200-G-T-M12-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-200-G-T-M12-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-200-G-T-M12-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-200-G-T-M12-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-200-G-T-M12-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeFemale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-200-G-T-M12-4.5OVP-000-000
P51-200-G-T-M12-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-200-G-T-M12-4.5OVP-000-000
CONN SPRING CONT 54 POS .236 SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 100MA 14 OHM TH datasheet.pdf
IC ECONOSCILLATOR SS 8-USOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Press-Fit datasheet.pdf
UDOC FLASH DISK 64MB datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI M10-1.0 6G 4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 13pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 630VDC AXIAL CAN datasheet.pdf
IC CONV D-A 10BIT R-R TSOT-23-6 datasheet.pdf
IC MIXER UPCONV/DOWNCONV QFN datasheet.pdf
SENSOR HUMIDITY I2C 2% SMD datasheet.pdf