SSI Technologies Inc P51-2000-A-R-D-5V-000-000
P51-2000-A-R-D-5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-2000-A-R-D-5V-000-000
Brief Description
SENSOR 2000PSI M12-1.0 6G 1-5V
Datasheet Download
P51-2000-A-R-D-5V-000-000.pdf
Availability of P51-2000-A-R-D-5V-000-000
QUANTITY
P51-2000-A-R-D-5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-2000-A-R-D-5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-2000-A-R-D-5V-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure2000 PSI (13789.51 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - M12 x 1.0
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-2000-A-R-D-5V-000-000
Related LinksP51-2000-A-R, P51-2000-A-R-D-5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-2000-A-R-D-5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-2000-A-R-D-5V-000-000
MULTI-PAIR 8COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP INV 8VSSOP datasheet.pdf
GASKET FOR 1590Q datasheet.pdf
IC PWR MGMT 4DCDC/8 LDO 48VQFN datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 2-INP 6-XSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
FUSE 150V 300A SEMI-COND datasheet.pdf