SSI Technologies Inc P51-2000-S-AF-P-4.5V-000-000
P51-2000-S-AF-P-4.5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-2000-S-AF-P-4.5V-000-000
Brief Description
SENSOR 2000PSI 9/16-18 UNF 4.5V
Datasheet Download
P51-2000-S-AF-P-4.5V-000-000.pdf
Availability of P51-2000-S-AF-P-4.5V-000-000
QUANTITY
P51-2000-S-AF-P-4.5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-2000-S-AF-P-4.5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-2000-S-AF-P-4.5V-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure2000 PSI (13789.51 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 9/16" (14.29mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-2000-S-AF-P-4.5V-000-000
P51-2000-S-AF-P-4.5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-2000-S-AF-P-4.5V-000-000
TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT323 datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 120SEC 28-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DISPLAY 2DIGIT YLW CC 0.56" datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN +/-9VOUT datasheet.pdf
CONTROL LOGIC CPU NET-S datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 500V X5F RADIAL datasheet.pdf
RES 510 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 113K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 50V RADIAL datasheet.pdf