SSI Technologies Inc P51-2000-S-N-D-4.5OV
P51-2000-S-N-D-4.5OV picture photo
Mfg. Part Number
P51-2000-S-N-D-4.5OV
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 2000PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-2000-S-N-D-4.5OV.pdf
Availability of P51-2000-S-N-D-4.5OV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-2000-S-N-D-4.5OV Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-2000-S-N-D-4.5OV
Internal Part NumberEIS-P51-2000-S-N-D-4.5OV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure2000 PSI (13789.51 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-2000-S-N-D-4.5OV
Related LinksP51-2000-S, P51-2000-S-N-D-4.5OV Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-2000-S-N-D-4.5OV Details Description
Related parts for P51-2000-S-N-D-4.5OV
6 CONT JACK W/SOCKET INSERT datasheet.pdf
RES SMD 127K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMA datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 333MA 10W datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 700MA 200 MOHM datasheet.pdf
RES NET MULT OHM SIP datasheet.pdf
381 TB PL PL DIN/RAIL A datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES 332K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf