SSI Technologies Inc P51-300-G-B-D-4.5OVP-000-000
P51-300-G-B-D-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-300-G-B-D-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 300PSI 1/8-27NPT .5-4.5V
Datasheet Download
P51-300-G-B-D-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-300-G-B-D-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-300-G-B-D-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-300-G-B-D-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-300-G-B-D-4.5OVP-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/8" (3.18mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-300-G-B-D-4.5OVP-000-000
P51-300-G-B-D-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-300-G-B-D-4.5OVP-000-000
BATTERY PK 15.0V AA SIZ ALKALINE datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
FILTER DC EMC/EMI PV INVERTERS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
SWITCH UNIT PB BLACK ALT ACT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN SSL SCKT CONTACT 1POS CRIMP datasheet.pdf
HT-900A-100-LBT-RPLMT-KIT datasheet.pdf
CONN PLUG MALE 10POS SLDR GRAY datasheet.pdf