SSI Technologies Inc P51-300-S-I-I36-4.5OVP-000-000
P51-300-S-I-I36-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-300-S-I-I36-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 300PSI 7/16-20 UNF 4.5V
Datasheet Download
P51-300-S-I-I36-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-300-S-I-I36-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-300-S-I-I36-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-300-S-I-I36-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-300-S-I-I36-4.5OVP-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-300-S-I-I36-4.5OVP-000-000
P51-300-S-I-I36-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-300-S-I-I36-4.5OVP-000-000
CONN HEADER 24POS 2.5MM R/A TIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
IC MODULATOR SIGMA-DELTA 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 0.01% 0.15W 0603 datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 30 CKTS LGT 305 datasheet.pdf
RES 100 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 560MA 450 MOHM TH datasheet.pdf