SSI Technologies Inc P51-3000-A-D-I36-4.5OVP-000-000
P51-3000-A-D-I36-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-3000-A-D-I36-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 3000PSI 7/16-20UNF 4.5V
Datasheet Download
P51-3000-A-D-I36-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-3000-A-D-I36-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-3000-A-D-I36-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-3000-A-D-I36-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-3000-A-D-I36-4.5OVP-000-000
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-3000-A-D-I36-4.5OVP-000-000
P51-3000-A-D-I36-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-3000-A-D-I36-4.5OVP-000-000
CONN HEADER 60POS R/A NO LATC datasheet.pdf
RES SMD 2.94KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
.250X032 DBL TAB 1 HOLE FLAT TIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 5POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SX DIFF GAUGE 0 PSID TO 1 PSID datasheet.pdf
RES SMD 0.005 OHM 1% 3W 3637 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf