SSI Technologies Inc P51-3000-S-AD-I36-4.5OVP-000-000
P51-3000-S-AD-I36-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-3000-S-AD-I36-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 3000PSI 7/16-20 UNF 4.5V
Datasheet Download
P51-3000-S-AD-I36-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-3000-S-AD-I36-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-3000-S-AD-I36-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-3000-S-AD-I36-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-3000-S-AD-I36-4.5OVP-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-3000-S-AD-I36-4.5OVP-000-000
P51-3000-S-AD-I36-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-3000-S-AD-I36-4.5OVP-000-000
TERM BLOCK PLUG 15POS 5.08MM datasheet.pdf
FILTER LOW PASS 1842MHZ 0603 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE B VERT datasheet.pdf
SWITCH TOUCH M10 HEMISPHERIC 3M datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
RETAINER 6 POS datasheet.pdf
MC6 24VDC SS OSSD SFTY CONT W/6 datasheet.pdf