SSI Technologies Inc P51-3000-S-L-MD-4.5OVP-000-000
P51-3000-S-L-MD-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-3000-S-L-MD-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 3000PSI M10-1.25 6H 4.5V
Datasheet Download
P51-3000-S-L-MD-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-3000-S-L-MD-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-3000-S-L-MD-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-3000-S-L-MD-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-3000-S-L-MD-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeFemale - M10 x 1.25
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-3000-S-L-MD-4.5OVP-000-000
P51-3000-S-L-MD-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-3000-S-L-MD-4.5OVP-000-000
JUMPER-H1503TR/A3048B/H1501TR12" datasheet.pdf
IC PLL/IDCS CLK GENERATOR 48LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST 3A 120V datasheet.pdf
RELAY POWER 110V datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES 0.392 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
POT 500K OHM 1/4W CARBON LOG datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf
500 TB SP CL SQURE/HOLE datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf