SSI Technologies Inc P51-3000-S-N-M12-4.5V
P51-3000-S-N-M12-4.5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-3000-S-N-M12-4.5V
Brief Description
SENSOR 3000PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-3000-S-N-M12-4.5V.pdf
Availability of P51-3000-S-N-M12-4.5V
QUANTITY
P51-3000-S-N-M12-4.5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-3000-S-N-M12-4.5V
Internal Part NumberEIS-P51-3000-S-N-M12-4.5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-3000-S-N-M12-4.5V
Related LinksP51-3000-S, P51-3000-S-N-M12-4.5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-3000-S-N-M12-4.5V Details Description
Related parts for P51-3000-S-N-M12-4.5V
CONN RECEPT CPC 14POS STD BLK datasheet.pdf
CONN HEADER 44POS .100 DL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
RES 1.96 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
I-TRAC PWR 7R W/LF HLDDN PLUG datasheet.pdf
RES SMD 1.58K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 10UF 35V Y5V 1210 datasheet.pdf
DDR3 2GB ULP RDIMM datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS .100 L.210 datasheet.pdf
MARKER SHEET datasheet.pdf
PACK ROUND 1 POS 119.5MM D 79.31 datasheet.pdf