SSI Technologies Inc P51-50-A-A-M12-5V-000-000
P51-50-A-A-M12-5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-50-A-A-M12-5V-000-000
Brief Description
SENSOR 50PSI 1/4-18 NPT 1-5V
Datasheet Download
P51-50-A-A-M12-5V-000-000.pdf
Availability of P51-50-A-A-M12-5V-000-000
QUANTITY
P51-50-A-A-M12-5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-50-A-A-M12-5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-50-A-A-M12-5V-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure50 PSI (344.74 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-50-A-A-M12-5V-000-000
Related LinksP51-50-A-A-M, P51-50-A-A-M12-5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-50-A-A-M12-5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-50-A-A-M12-5V-000-000
LED RED DIFF 5X2MM RECT T/H datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL R/A 5POS datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS .100" DUAL GOLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 20% 1411 datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf