SSI Technologies Inc P51-50-A-N-I36-20MA
P51-50-A-N-I36-20MA picture photo
Mfg. Part Number
P51-50-A-N-I36-20MA
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 50PSI 1.2-20 UNF-2A 20MA
Datasheet Download
P51-50-A-N-I36-20MA.pdf
Availability of P51-50-A-N-I36-20MA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-50-A-N-I36-20MA Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-50-A-N-I36-20MA
Internal Part NumberEIS-P51-50-A-N-I36-20MA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure50 PSI (344.74 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±1%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-50-A-N-I36-20MA
Related LinksP51-50-A-, P51-50-A-N-I36-20MA Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-50-A-N-I36-20MA Details Description
Related parts for P51-50-A-N-I36-20MA
TERM BLOCK PLUG 5POS 5.08MM datasheet.pdf
DIODE MODULE 800V 3800A DO200AC datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND YELLOW datasheet.pdf
IC REG LDO 1.6V 0.5A 20HTSSOP datasheet.pdf
LED MOUNTING PAD NYLON 5.1MM datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 8DIP datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE D 49 CKTS LGT 152 datasheet.pdf
FEED PAWL datasheet.pdf
IC MMIC IQ MIXER 6-10GHZ 24SMD datasheet.pdf
QPro Virtex-II 1.5V Military QML Platform FPGAs IC datasheet.pdf