SSI Technologies Inc P51-50-A-N-MD-20MA
P51-50-A-N-MD-20MA picture photo
Mfg. Part Number
P51-50-A-N-MD-20MA
Brief Description
SENSOR 50PSI 1.2-20UNF-2A 4-20MA
Datasheet Download
P51-50-A-N-MD-20MA.pdf
Availability of P51-50-A-N-MD-20MA
QUANTITY
P51-50-A-N-MD-20MA Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-50-A-N-MD-20MA
Internal Part NumberEIS-P51-50-A-N-MD-20MA
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure50 PSI (344.74 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±1%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-50-A-N-MD-20MA
Related LinksP51-50-A-, P51-50-A-N-MD-20MA Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-50-A-N-MD-20MA Details Description
Related parts for P51-50-A-N-MD-20MA
CONN RING 14-16 AWG #4 BLUE PIDG datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 18POS .156 GRN datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 10% 1411 datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI 3/8-24 UNF 4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRGHT SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
RES 10K OHM .3W .1% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf