SSI Technologies Inc P51-50-G-P-I12-4.5OVP-000-000
P51-50-G-P-I12-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-50-G-P-I12-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 50PSI M20-1.5 6G .5-4.5V
Datasheet Download
P51-50-G-P-I12-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-50-G-P-I12-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-50-G-P-I12-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-50-G-P-I12-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-50-G-P-I12-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure50 PSI (344.74 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - M20 x 1.5
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-50-G-P-I12-4.5OVP-000-000
P51-50-G-P-I12-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-50-G-P-I12-4.5OVP-000-000
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SLA 07/90B 3.2SN OG datasheet.pdf
CONN SOCKET 10POS 2.54MM datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100 R/ANGLE datasheet.pdf
IGBT 1200V 650A 2500W INT-A-PAK datasheet.pdf