SSI Technologies Inc P51-50-G-Y-D-4.5OVP-000-000
P51-50-G-Y-D-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-50-G-Y-D-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 50PSI 7/16-20-2B .5-4.5V
Datasheet Download
P51-50-G-Y-D-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-50-G-Y-D-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-50-G-Y-D-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-50-G-Y-D-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-50-G-Y-D-4.5OVP-000-000
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure50 PSI (344.74 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply5V
Port SizeFemale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-50-G-Y-D-4.5OVP-000-000
Related LinksP51-50-G-Y-D-, P51-50-G-Y-D-4.5OVP-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-50-G-Y-D-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-50-G-Y-D-4.5OVP-000-000
CAP CER 1000PF 50V C0H 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 4SMD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES 3K OHM 20W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf