SSI Technologies Inc P51-500-A-AA-I12-5V-000-000
P51-500-A-AA-I12-5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-500-A-AA-I12-5V-000-000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENS 500PSI 5/8" 7/16-20 UNF 5V
Datasheet Download
P51-500-A-AA-I12-5V-000-000.pdf
Availability of P51-500-A-AA-I12-5V-000-000
QUANTITY
P51-500-A-AA-I12-5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-500-A-AA-I12-5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-500-A-AA-I12-5V-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure500 PSI (3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-500-A-AA-I12-5V-000-000
Related LinksP51-500-A-AA-, P51-500-A-AA-I12-5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-500-A-AA-I12-5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-500-A-AA-I12-5V-000-000
HEADER OPEN .025"DIA .300 6POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 619K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
COVER FOR DIST/SPLCR BLOCK 3POLE datasheet.pdf
IC DVR CURR SENSE PROG TO220-5 datasheet.pdf
MICROPOWER LOW VOLTAGE BOOSTER datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP TANT 18UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 5% 15V 2214 datasheet.pdf