SSI Technologies Inc P51-500-A-AD-D-4.5OVP-000-000
P51-500-A-AD-D-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-500-A-AD-D-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 500PSI 7/16-20UNF .5-4.5V
Datasheet Download
P51-500-A-AD-D-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-500-A-AD-D-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-500-A-AD-D-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-500-A-AD-D-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-500-A-AD-D-4.5OVP-000-000
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure500 PSI (3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-500-A-AD-D-4.5OVP-000-000
P51-500-A-AD-D-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-500-A-AD-D-4.5OVP-000-000
RES ARRAY 4 RES 3.3K OHM 5SIP datasheet.pdf
TVS DIODE 36.8VWM DO204AL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 1.25A 5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
MOD IPM 6-PAC L1 75A 1200V datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
KJB 8C 8#20 SKT PLUG CAD datasheet.pdf
HDI PIN ASSY 4 ROW 200 POS datasheet.pdf