SSI Technologies Inc P51-500-A-N-P-4.5V
P51-500-A-N-P-4.5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-500-A-N-P-4.5V
Brief Description
SENSOR 500PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-500-A-N-P-4.5V.pdf
Availability of P51-500-A-N-P-4.5V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-500-A-N-P-4.5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-500-A-N-P-4.5V
Internal Part NumberEIS-P51-500-A-N-P-4.5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure500 PSI (3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-500-A-N-P-4.5V
Related LinksP51-500-A, P51-500-A-N-P-4.5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-500-A-N-P-4.5V Details Description
Related parts for P51-500-A-N-P-4.5V
IC OPAMP VF R-R LN LP SOT23-5 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5MHZ MICRO8 datasheet.pdf
IC LCD MONITOR OSD 16-SOIC datasheet.pdf
CONTROL LIQ LEV 120/240VAC CHAS datasheet.pdf
FUSE GLASS 800MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 3% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
MODULE 9C 64MB SDRAM 128MB FLASH datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf