SSI Technologies Inc P51-500-S-G-MD-4.5OVP-000-000
P51-500-S-G-MD-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-500-S-G-MD-4.5OVP-000-000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 500PSI 1/8-27NPT .5-4.5V
Datasheet Download
P51-500-S-G-MD-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-500-S-G-MD-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-500-S-G-MD-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-500-S-G-MD-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-500-S-G-MD-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure500 PSI (3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/8" (3.18mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-500-S-G-MD-4.5OVP-000-000
P51-500-S-G-MD-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-500-S-G-MD-4.5OVP-000-000
MOSFET N-CH 200V 24A TO-262 datasheet.pdf
FIXED IND 12MH 120MA 26 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 1000W datasheet.pdf
CONN SMA PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 620K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf
MODULE XBEE ZNET 2.5 1MW datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 2% 50VDC 1913 datasheet.pdf