SSI Technologies Inc P51-500-S-N-M12-4.5V
P51-500-S-N-M12-4.5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-500-S-N-M12-4.5V
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 500PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-500-S-N-M12-4.5V.pdf
Availability of P51-500-S-N-M12-4.5V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-500-S-N-M12-4.5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-500-S-N-M12-4.5V
Internal Part NumberEIS-P51-500-S-N-M12-4.5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure500 PSI (3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-500-S-N-M12-4.5V
Related LinksP51-500-S-, P51-500-S-N-M12-4.5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-500-S-N-M12-4.5V Details Description
Related parts for P51-500-S-N-M12-4.5V
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
IC PWR MNGMNT CELL/PCS 28-LLP datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 14"L X 12"W datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS R/A WHITE datasheet.pdf
RES 221K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS PIN datasheet.pdf
31+31 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
RES SMD 26.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 40KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
CONN PCB 4POS datasheet.pdf