SSI Technologies Inc P51-500-S-R-M12-4.5OVP-000-000
P51-500-S-R-M12-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-500-S-R-M12-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 500PSI M12-1.0 6G .5-4.5V
Datasheet Download
P51-500-S-R-M12-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-500-S-R-M12-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-500-S-R-M12-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-500-S-R-M12-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-500-S-R-M12-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure500 PSI (3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - M12 x 1.0
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-500-S-R-M12-4.5OVP-000-000
P51-500-S-R-M12-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-500-S-R-M12-4.5OVP-000-000
CAP ALUM 820UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 16BIT 48TVSOP datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM/VM 16-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 94000UF 10V SCREW datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT 15A HINGE LEVER datasheet.pdf
RES SMD 8.56KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 560 OHM 1% 0805 datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT RA datasheet.pdf